Padidėjusio kortizolio lygio priežastys

Apžvalga

Kortizolis, taip pat žinomas kaip “streso hormonas”, yra hormonas, kurį gamina antinksčiai, paprastai išsiskiriantys streso metu. “Cortisol” padeda reguliuoti daugybę kūno funkcijų ir procesų, įskaitant kraujospūdžio reguliavimą, širdies ir kraujagyslių funkciją ir padeda organizmui metabolizuoti baltymus, angliavandenius ir riebalus, sako “MayoClinic.com”, Minesotos “Mayo Clinic” svetainė. Kortizolio lygis skiriasi dėl daugelio priežasčių, tačiau jei kortizolis yra žymiai padidėjęs, tai gali būti pagrindinė medicininė problema.

Stresas

Kai asmuo susiduria su suvoktu stresoriu ar pavojumi, organizmas siunčia hormonus, kurie padeda kovoti su oru. Jei organizmas nuolat streso metu, šių hormonų kiekis padidėja dėl perteklinės produkcijos. Kortizolas yra vienas iš šių hormonų, tai yra pagrindinis streso hormonas, pagal Mayo klinikos, ir jis padidina cukrų kraujyje. Hormonas taip pat veikia virškinimo sistemą, imuninę sistemą, augimo procesus ir reprodukcinę sistemą. Ilgalaikis stresas sukelia ilgesnį kortizolio ir aukštesnio kortizolio lygį, o tai savo ruožtu gali sukelti ligą organizme. Šios ligos yra virškinimo sutrikimai, nutukimas, miego sutrikimai ir depresija.

Navikai

Kai kurie augliai stimuliuoja kortizolio gamybą, įskaitant hipofizio naviko navikus ir negimdinį AKTH sekrecinį naviką, Mayo klinikų pažymi. Hipofizė yra ant smegenų pagrindo, o šios liaukos navikas išskiria adrenokortikotropinį hormoną arba AKTH, kuris tada stimuliuoja kortizolio gamybą. Tai sukelia hormonų perteklių ir sukelia Kušingo ligą. Ektopinis AKTH sekretuojantis navikas yra auglys, kuris išskiria šį hormoną, bet nėra organo, kuris paprastai šį hormoną, kaip ir plaučius, daro.

Vaistai ir kitos ligos

Pasak Mičigano sveikatos sistemos, kiti kintamieji gali pakelti kortizolio lygį, įskaitant nėštumą, mažą gliukozės kiekį kraujyje, valgymą, geriant ar naudojimą prieš bandymą, sunkią kepenų ar inkstų ligą, hipertireozę ir vaistų vartojimą. Medikamentai, kurie gali turėti įtakos kortizolio kiekiui, yra gimdymo kontrolės tabletės, estrogenai, amfetaminai ir kortikosteroidai.

Pirminės antinksčių liaukų ligos

Kai kurie padidėję kortizolio kiekiai nėra AKTH perprodukcijos, bet dėl ​​antinksčių sutrikimų. Labiausiai paplitusi priežastis yra antinksčių adenomos: tai gerybiniai antinksčių žievės navikai, kurie sukelia kortizolio sekrecijos perkrovą. Kiti antinksčių adenomų simptomai yra nutukimas, padidėjęs kraujospūdis ir diabetas. Kitas antinksčių auglys taip pat gali sukelti per didelius testosterono ar estrogeno kiekius, moterų krūtų augimą, impotenciją, spuogus ir moterų nenormalus mėnesius, sako Dartmouth-Hitchcock medicinos centras.