Padidėjęs raudonųjų kraujo kūnelių skaičius

Polycythemia Vera

Rudos kraujo kūneliai perneša deguonį iš plaučių į likusį kūną. Remiantis “MayoClinic.com”, reikia daugiau įvertinti raudonųjų kraujo kūnelių – daugiau nei 5,72 milijono raudonųjų kraujo kūnelių vienam mikrolitrui vyrų ir 5,03 milijonų mikrolitrų moterims. Kai kuriais atvejais padidėjusio raudonųjų kraujo ląstelių kiekio gydymas apima pagrindinę priežasties koregavimą, o kitos sąlygos reikalauja daugiausia dėmesio skirti gyvybei pavojingų kraujo krešulių rizikai sumažinti.

Mažas deguonis

“Polycythemia vera”, retas kaulų čiulpų būklė, pagal “Merck” sveikatos ir senėjimo vadovą yra raudonųjų kraujo kūnelių kiekio padidėjimas, kurio negalima nustatyti dėl priežasčių. Kraujas tampa tankesnis, o kraujo krešuliai tampa lengvesni, tačiau simptomai dažnai pasirodė daugelį metų. Vėliau pacientams pasireiškia silpnumas, nuovargis, galvos svaigimas, galvos skausmas, naktinis prakaitavimas, dusulys, kraujavimo dantenos, niežėjimas, regos pokyčiai ir kepenų bei blužnies padidėjimas. Gydymas apima kraujo tyrimą, kad kraujo krešėjimo metu būtų stebimas kraujo krešėjimas per parą, ir vaistai simptomams gydyti ir kraujo krešėjimo rizikai mažinti. Be gydymo, pacientai gyvena mažiau nei dvejus metus ir dažniausiai miršta dėl didelio kraujo krešulio, gydymo metu pacientai gali gyventi mažiausiai nuo 10 iki 15 metų, pagal Merck vadovą.

Sumažintas kiekis

Antrinė policitikemija gali atsirasti dėl mažo deguonies kiekio kraujyje. Pagal Merck vadovą, korpusas kompensuoja sutrikusio širdies ar plaučių funkciją, didinant raudonųjų kraujo ląstelių gamybą. Dideli aukštis, rūkymas, lėtinė obstrukcinė plaučių liga, plaučių fibrozė ir širdies nepakankamumas gali sukelti antrinę polichithemiją. Pacientams yra silpnesni simptomai nei politicteemijos vera, o gydymas skiriamas pagrindinei priežasčiai ištaisyti vaistiniais preparatais, deguonies terapija, mažesniu aukščiu ar mesti rūkyti.

Cistos ar navikai

Bet kokia būklė, sumažinanti kraujo plazmos ar skysčio kiekį, gali sukelti antrinę poltitemiją dėl padidėjusio raudonųjų kraujo kūnelių kiekio. Pagal Merck vadovą, burnos, viduriavimas, dehidracija, vėmimas ir vaistų, padidinančių šlapinimą, gali sukelti šį poveikį, nors faktinis raudonųjų kraujo kūnelių skaičius yra normalus. Gydymas apima esminės problemos koregavimą per hidrataciją ir, jei reikia, keičiant vaistus.

Pagal Merck vadovą, retai, kepenų, smegenų ar inkstų cista arba navikas skatina gaminti hormoną, vadinamą eritropoetinu, arba EPO, kuris padidina raudonųjų kraujo kūnelių gamybą. Eritropoetino injekcijos, skirtos sportinei veiklai padidinti, vadinamos EPO dopingu, taip pat stimuliuoja raudonųjų kraujo ląstelių gamybą. Simptomai yra galvos skausmas, nuovargis, galvos svaigimas ir regos sutrikimai.