Gerklės liaukų patinimas

Apžvalga

Tuščios gerklės liaukos reiškia kaklo limfmazgių padidėjimą. Limfmazgiai yra pupelių tipo limfocitų kolekcijos – baltųjų kraujo ląstelių, turinčių reikšmingą vaidmenį imuninėje sistemoje. Infekcijos ir uždegimas dažnai sukelia pažeistus limfmazgius gerklėje. Paprastai vėžinis augimas limfmazgiuose provokuoja plėtrą. Efektyvus pagrindinės priežasties gydymas dažnai lemia limfmazgių patinimą.

Faringitas

Patinimas gerklės liaukos dažniausiai sukelia gerklės infekciją arba faringitą. Virusai sudaro apie 85-95 proc. Faringito suaugusiems ir 70-80 proc. Vaikų. Dažnai pasireiškiančios begalybės ar švelniai pasišalinančios liaukos, pasireiškiančios virusiniu faringitu. Streptokokas – infekcija, kurią sukelia A grupės streptokokas, – yra daugelio bakterinių gerklės infekcijų priežastis. Simptomai paprastai yra karščiavimas, galvos skausmas, gerklės skausmas ir silpnumas, kaklo liaukos patinimas. Dažniausiai mokyklinio amžiaus vaikai suserga streptokoką, nors liga gali paveikti bet kurį žmogų.

Tonzilitas

Dar viena dažna infekcija, kurią dažnai lydi pakitę kaklo liaukos, yra uždegimas mandlių arba tonzilitas. Mandelės yra imuninės sistemos dalis. Šios poros imuninių ląstelių kolekcijos yra gerklės gale. Daugelis virusų ir bakterijų gali sukelti šį negalavimą, įskaitant adenovirusą, citomegalovirusą, Epstein-Barro virusą, herpes simplex virusą ir A grupės streptokoką. Virusai sukelia 70-85 proc. Tonzilito atvejų. Tipiški simptomai yra karščiavimas, tonzilės išsiplėtimas, skausminga rijimas, skausmingas balsas, blogas kvapas ir švelnus, patinusios kaklo limfmazgiai.

Kitos infekcijos

Kitų galvos ir kaklo struktūrų infekcija taip pat gali sukelti limfmazgių patinimą gerklės srityje. Ausies, galvos oda, seilių liauka, burnos ir dantų infekcijos gali sukelti vieną ar daugiau patinančių liaukų gerklės srityje, taip pat odos veido ir kaklo odos infekcijas. Kai kurios sisteminės infekcijos taip pat gali sukelti kaklo liaukų patinimą. Pavyzdžiui, infekcinė mononukleozė yra virusinė liga, kurią sukelia Epsteino-Barro virusas. Tipiški simptomai yra kaklo liaukų patinimas, kartu su karščiavimu, gerklės skausmu ir nuovargiu, kuris gali trukti mėnesius. Kitos sisteminės infekcijos, kurios dažnai sukelia pažeistą liauką gerklėje, apima ūmią ŽIV, citomegalovirusą ir toksoplazmozę.

Limfoma ir leukemija

Limfoma ir leukemija yra dviejų rūšių limfocitai. Ūminės ir lėtinės limfocitinės leukemijos atsiranda dėl vėžinių ląstelių kaulų čiulpuose. Limfomai kilę iš vėžinių ląstelių limfmazgiuose ar kituose limfinės kūno audiniuose. Limfocitinės leukemijos ir limfomos dažniausiai sukelia patinusios limfos liaukos, kurios gali apimti ir kaklą. Priešingai nei limfmazgių patinimas, susijęs su streptokoko ir tonzilito, leukemija ir limfoma susilpnėjęs patinimas dažniausiai yra neskausmingas ir gali paveikti limfmazgius visame kūne. Be to, mazgai yra būdingi tvirtas ir sunkiai su šiais vėžiu, o ne į normalų, elastingą nuoseklumą.

Limfinė sistema yra bendras būdas vėžiniams plitimams, vadinamiems metastazėmis. Kadangi vėžinės ląstelės iš navikų keliauja per limfinę cirkuliaciją, jos dažnai patenka į limfmazgius ir dauginasi ten. Nekontroliuojamas vėžio ląstelių augimas limfmazgiuose paprastai sukelia neskausmingą patinimą. Vėžys, dažniausiai pasklidusios į kaklo limfmazgius, apima gerklės, gerklės, burnos, plaučių ir krūties atvejus. Metastazinis plitimas į limfmazgius reiškia vėžio progresavimą. Su krūties ir plaučių vėžiu, išplitęs į kaklo limfmazgius, rodo pažengusioji stadijos liga.

Laikinas limfmazgių patinimas gerklėje būna gana dažnas, dažniausiai dėl trumpalaikės virusinės infekcijos. Šio tipo patinimas dažniausiai išnyksta per 2 – 3 savaites, po to, kai infekcija išsilygina, jis išnyksta. Tačiau nuolatinis, nepaaiškintas arba progresuojantis limfmazgių patinimas šioje srityje reikalauja kuo greičiau atlikti medicininį įvertinimą. Tai ypač svarbu, jei galėjote patirti ŽIV ar sergančiųjų karščiavimu, netyčinio svorio, lengvų mėlynių ar kitų simptomų. Kreipkitės į gydytoją nedelsdami kreipkitės medicinos pagalbos, jei pasireiškė sunku kvėpuoti ar turite odos žaizdą, susijusią su galvos, veido ar kaklo sritimi, padidėjęs pilvo paraudimas, patinimas ar drenažas.

Metastazinis vėžys

Įspėjimai ir atsargumo priemonės