Gali mankštintis padėti gydyti priklausomybę?

Smegenų chemija pratyboms ir priklausomybei

Idėja, kad pratimai skatina ilgaamžiškumą ir sveikatą, nėra modernus atradimas. Tiek senovės graikai, tiek romėnai pripažino pratybų pratybų svarbą sveikatai. Nors dozė per pastaruosius metus pasikeitė, “British Journal of Pharmacology” atliktoje 2012 m. Apžvalgos studijoje sakoma, kad pratybas “yra viena iš dažniausiai nustatytų terapijų tiek sveikatai, tiek ligoms”. Tyrimas rodo, kad fizinis krūvis yra toks naudingas sveikatai, kad jis Turėtų būti “laikoma vaistu”.

Įvairių priklausomybės stadijų gydymas

Kalbant apie priklausomus smegenis, Davidoono koledžo psichologijos profesorius Markas Smithas teigia, kad pratybos gali būti alternatyvaus vaistų už užmokestį užsiimantys veiksmai, prekiaujantys tikruoju didžiausiu “bėgikio aukštuoju”.

Pratimų pranašumai išplečiami rūkantiems, bandantiems išeiti

“Kai pažvelgsite į tai, kaip pratimai veikia smegenis, matote, kad jis didina dopaminą atlygiu”, – sako Wendy Lynch, Virdžinijos medicinos mokyklos psichiatrijos ir nervų elgesio mokslų daktaras.

Fizinė veikla visiems

Dopamino lygiai ir kitos “gerai išmintingos” cheminės medžiagos yra padidintos, kai vartojame tai, ko trokštame, bet greitai sustojame. Nacionalinio narkomanijos instituto mokslininkai teigia, kad įtraukiant pratimus į priklausomybės gydymo procesą, taip pat fizinį aktyvumą iki poveikio, gali padėti mažinti piktnaudžiavimą narkotinėmis medžiagomis.

“Kuo labiau tikėtina, kad jūs ketinate užsiimti fizine veikla, tuo mažiau tikėtina, kad jūs piktnaudžinksite narkotikais,” sako Smithas. Smitas, kuris per pastaruosius šešerius metus ištyrė opioidų ir kokaino elgesį, teigia, kad yra keletas priežasčių, dėl kurių atsiranda pratimai ir narkotikų vartojimas.

Pirma, piktnaudžiavimas narkotikais dažnai sukelia fizinio aktyvumo mažėjimą, sako jis. “Jei žinote medžiagos piktnaudžiavimą, tai yra jų dieninis darbas. Jie neturi savarankiško laiko ir pajamų užsiimti fizine veikla ir pratybomis. “Narkotikų vartojimo prevencija taip pat gali būti susijusi su ugdymu. “Gali būti, kad ankstyvas gyvenimas buvo teigiamas pavyzdys, ir šis teigiamas pavyzdys paskatino jus gyventi sveiku gyvenimo būdu”, – sako Smitas. “Dalis, dalyvaujanti fizinio aktyvumo veikloje, bet dalis to, kas susilaikė nuo neteisėtų narkotikų”.

“Pratimai padidina savigarbą, savęs efektyvumą ir gerovės jausmus”, – sako Smithas. “Visa tai neigiamai koreliuoja su piktnaudžiavimu medžiagomis. Ir visa tai yra apsauginiai veiksniai nuo piktnaudžiavimo narkotikais “.

Smith’io tyrimas daugiausia dėmesio skyrė teiginiui, kad fizinis aktyvumas mažina piktnaudžiavimą narkotinėmis medžiagomis, ir daugelyje tyrimų jis parodė galingą fizinio krūvio poveikį įvairiems naudojimo etapams ir atkryčiams. Jis ištyrė dvi žiurkių grupes – vieną sėdimųjų grupę su įprastine laboratorinės veiklos sritimi ir vieną grupę, turinčią prieigą prie bėgimo rato. Žiurkės galėjo paleisti tiek, kiek norėjo. Po šešių savaičių Smithas ir jo kolegos tyrinėtojai išmokė žiurkių į veną injekuoti savanorišką kokainą arba heroiną (arba šių dviejų derinį), o po to išmatuotas, kiek suleido žiurkės.

“Žinoma, pratybų grupė savarankiškai administravo daug mažiau kokaino nei sėdimoji kontrolinė grupė”, – sako Smithas. “Tai buvo pirmasis šios priežasties ir pasekmės santykio įrodymas – fizinio aktyvumo užmezgimas sumažina piktnaudžiavimą narkotikais”.

Smith vykdė tolesnius tyrimus, kuriuose nagrinėjamas fizinio krūvio gebėjimas sumažinti savireguliaciją skirtingais pereinamaisiais vaistų vartojimo ir vaistų atkryčių etapais. “Yra keletas svarbių etapų – pirmasis yra piktnaudžiavimas įsigijimu, – sako jis. “Niekas nepradeda kaip narkomanas. Kai kurie žmonės eksperimentuos, tačiau dauguma jų nepasieks per eksperimento etapą. ”

Antrasis etapas – tai priežiūra, kai žmogus įsitraukia į nuolatinį nuoseklią piktnaudžiavimą, bet ne problematiškai, sako Smithas. “Tai yra tai, kiek amerikiečiai vartoja narkotikus – vieną ar dvi stiklines vyno kiekvieną naktį. Žmonės tai daro daugelį metų ir neturi jokių problemų “. Trečias etapas yra eskalavimas – kai kurie žmonės tam tikrą laiką palaipsniui didina vartojimą ir toliau daro tai nepaisydami neigiamų padarinių.

“Dažniausiai naudojamasis / priverstinis naudojimas yra tai, ką mes galvojame, kai kas nors yra blogiausioje priklausomybės stadijoje”, – sako C. Smithas apie ketvirtąjį etapą. “Šių girliandų metu piktnaudžiaujama piktnaudžiaujant šiais laikais, kai žmonės susiduria su sunkumais. Tai etapas, susijęs su perdozavimu, nusikalstama veikla ir apsilankymų ligoninės neatidėliotinos pagalbos skyriuje. “Bet Smitho laboratoriniai tyrimai parodė, kad fizinis aktyvumas gali apsunkinti arba užkirsti kelią piktnaudžiavimui narkotikais visais šių priklausomybės procesų etapais.

Lynch’o studijos Virdžinijos medicinos mokyklos universitete taip pat patvirtina šią išvadą, ypač paskutinio etapo – atkryčio atveju. Ji kartu parengė tyrimą, paskelbtą 2013 m. Rugsėjo mėn. “Neurologijos ir bioketikos elgesio apžvalgų” klausimu, kuriame teigiama, kad “fizinis aktyvumas ir fizinis aktyvumas aktyviai skatina vaistų vartojimą, didinant dopamino koncentraciją ir susiejant dopamino receptorius”.

“Lynch” teigia, kad tiek nikotino, tiek kokaino atveju, mankštos vykdymas abstinencijos metu mažina smegenų pokyčius, dėl kurių atsiranda recidyvas, ir kuo anksčiau jūs gydote gydymą, tuo geriau. “Žmonių ir gyvūnų literatūros įrodymai yra nuoseklūs ir rodo, kad naudojimas gali veiksmingai sumažinti pradžios tikimybę ir piktnaudžiavimo lygį kontroliuojamoje situacijoje (ne piktnaudžiavimas)”, – sako ji. “Tai gali užkirsti kelią ar sumažinti piktnaudžiavimo ar priklausomybės progreso tikimybę, o tai gali sumažinti atkryčio pažeidimą.”

Tyrimai taip pat parodė, kad pratybos gali padėti žmonėms mesti rūkyti, o tai yra gera žinia 18,1 proc. (42,1 milijono) 18 metų ir vyresnių žmonių, kurie rūkasi Jungtinėse Amerikos Valstijose, kaip pranešė 2012 m. Ligų kontrolės ir prevencijos centrai.

Michaelas Ussheras, St. George’io universiteto elgesio medicinos profesorius Londone, sako, kad “daugiau nei 30 tyrimų duomenimis cigarečių pasitraukimo simptomai ir troškimas sumažėjo po vienos fizinės pratybos”. Ussheras teigia, kad pratimai trunka penkias Šiuose tyrimuose buvo naudojamos 30 minučių, o poveikis gali trukti iki 30 minučių. “Šie įrodymai yra pagrindinis priežastis, kodėl mankšta gali padėti rūkantiems mesti”, – sako jis.

Kalbant apie psichologinius padarinius, Ussher teigia, kad rūkalių būdingas didesnis depresijos lygis nei nerūkantiems, todėl pratimas yra naudingas jiems, nes jis “mažina depresiją ir nerimą, padidina savigarbą ir teigiamą nuotaiką”.

Ussheras citavo “Elgesio ir prevencinės medicinos centro” tyrimą, kuriame 281 moterys rūkalių paprašė dalyvauti trijose intensyvių pratybų sesijose per savaitę 12 savaičių laikotarpiu, kai jie sustojo. Tyrėjai nustatė, kad rūkymo nutraukimo rodikliai buvo apie du kartus didesni už pratybų grupę, palyginti su kontroline grupe, įtraukta į sveikatingumo programą.

Vis dėlto jums nereikia priklausyti, kad pasinaudotų pratybų nauda. Smithas sako: “vidutinio sunkumo intensyvumas vidutiniam laikui dažniausiai daugeliui žmonių jaučiasi gerai.” Ligų kontrolės ir prevencijos centrai ir Amerikos širdies asociacija rekomenduoja bent 30 minučių vidutinio intensyvumo aerobinį aktyvumą mažiausiai penkias dienas per savaitę arba 25 minutes energingą Aerobinis aktyvumas mažiausiai tris dienas per savaitę. Grupės taip pat rekomenduoja vidutinio sunkumo ir intensyvų raumenų stiprinimo veiklą mažiausiai du kartus per savaitę, kad gautų papildomų naudos.

Pasak CDC, tai gali būti elektrinis vaikščiojimas, vandens aerobika, važiavimas dviračiu ant plokščios žemės ar stumdomas vejapjovė. Įtampa veikla apima bėgiojimą, plaukimo ratus, greitą dviračio važiavimą ar kalną ir krepšinio žaidimą. Nesvarbu, ar tai veikia, sportuojantis ar pėsčiomis aplink parką, Smithas siūlo dalyvauti bet kokioje jums patinkančioje veikloje, kad padidėtų jūsų širdies ritmas. “Tai yra tas pats dalykas, kurį tavo pirminės sveikatos priežiūros specialistas jums pasakytų”.