Gali baltymai sukelti jūsų oda geltona?

Kai jūsų oda, akys ar nagai ima gelsvą liejimą, būklė vadinama “gelta”. Dažniausiai kūdikiams gelta gali paveikti suaugusiuosius, bet dažnai dėl įvairių priežasčių. Jei pasireiškia odos pageltimas, gali atsirasti pagrindinė medicininė būklė, kuri gali būti sudėtinga baltymų vartojimui. Viena iš kepenų darbų yra baltymų suskaidymas. Nors baltymų suvartojimas nesukelia gelta, tai gali pagreitinti būklę, kai kepenys tampa sunkiau dirbti, o MedlinePlus.com praneša, kad per didelis kraujospūdis gali būti pagrindinė priežastis. Visada pasitarkite su gydytoju, jei turite odos pageltimą, bet nesate tikri dėl priežasties.

Gelta priežastys

Kai susižeidžia odą, purpurinė mėlynė gali nusilpti iki žalsvai geltonos spalvos. Jūs matote geltonus pigmentus, vadinamus “bilirubinu”, kuris yra normalus raudonųjų kraujo ląstelių mirties šalutinis produktas. Paprastai jūsų kepenys yra atsakingos už šių kraujo kūnelių išskyrimą. Tačiau, jei jūsų kepenys neveikia tinkamai arba jūsų tulžies pūslė tampa užblokuota, galite patirti gelta. Nors baltymai tiesiogiai nesukelia gelta, pertekliniai kiekiai gali prisidėti prie kepenų ir tulžies pūslės pažeidimo, dėl ko galiausiai pasireiškia odos pageltimas.

Sotusis riebalai

Jūsų tulžies pūslė – tai mažas, maiše panaši organas po kepenyse, kuriame yra tulžies pūslė, kurios skrandis naudojamas riebalams suardyti. Deja, jūsų tulžies pūslė kartais gali dirbti šiek tiek neefektyviai, o tulžies išsiskyrimas iš tulžies pūslės gali sukelti blokavimą. Remiantis 2008 m. Sausio mėn. “Sveikatos metų metraščiais”, vienas iš pagrindinių veiksnių, sukeliančių tulžies pūslės problemas ir ligas, yra riebalų turinčios dietos. Kadangi daugelis baltymų šaltinių, pvz., Raudonos mėsos, yra dideli sočiųjų riebalų kiekiai, pernelyg didelis kepsnys gali sukelti tulžies pūslės blokavimą. Šis užblokavimas gali užsikrėsti, dėl ko organizme padidėja bilirubino kiekis, sukelia gelta ir pagelsta oda.

Hepatitas

Baltymai jūsų dietoje gali sukelti odos pageltimą, kai yra hepatitas, būklė, sukelianti kepenų uždegimą. Jūsų kepenys yra pagrindinis jūsų kūno filtras, išardydamas jūsų valgį baltymus ir vitaminus, kad jūsų kūnas galėtų jį naudoti. Paprastai jūsų kepenys suskaido baltymus ir siunčia juos į savo ląsteles ir atliekas į žarnas. Jei turite hepatito, per daug valgio valgyti gali toliau susilpninti kepenų funkciją. Dėl to jūsų kepenys negali veiksmingai sulaužyti kraujo ląstelių, ir jūs sukursite bilirubiną, kuris atspalvio jūsų odą geltonai.

Apsvarstymai

Jūsų organizmui reikia baltymų energijos ir sukurti sveikus audinius, tokius kaip jūsų plaukai ir raumenys. Net jei baltymai yra jūsų gelta prisidedantys veiksniai, jūsų dietai vis tiek tektų nedidelis kiekis, kad būtų išlaikytos normalios kūno funkcijos. Pasitarkite su savo gydytoju apie baltymą ir kaip jis gali turėti įtakos jūsų organizmui. Jis gali rekomenduoti pereiti iš riebiausių gyvūnų šaltinių į augalinius baltymus, tokius kaip lęšiai ir sojos produktai, kurie paprastai yra lengvesni jūsų kepenims ir tulžies pūslėms.