Butterbur ekstraktas šalutinis poveikis

Toksiškos sudedamosios dalys

Mokslas stengiasi įrodyti šiuolaikinį žolių naudojimą. Viena iš šių vaistažolių yra “Butterbur”, “Petasites hybridus”. Butterbur ekstraktai turi daug sudedamųjų dalių, kurių daugelis turi nežinomų pasekmių. Tikimasi atsakymų į receptinius vaistus ir vaistažoles. Nepageidaujami atsakymai į vaistus ir vaistažoles yra šalutinis poveikis.

Vaistinės formos Butterbur

Pirorolizidino alkaloidai dažniausiai pasireiškia augaluose kaip karčios sudedamosios dalys, siekiant apsaugoti augalą nuo valgymo. Žiurkių bakterijos mažina pirolizidino alkaloidų toksiškumą, tik todėl, kad jie kepenyse metabolizuojami į toksinius kancerogeninius darinius. Pasak mokslininkų, dideli kiekiai pirolizidino alkaloidų gali sukelti kepenų toksiškumą. Du iš šių pirolizidino alkaloidų, Senecionio ir ingermino, mažose sumose yra šakniavaisio šaknys, o mažesnio kiekio – svogūnų lapuose. Tai kelia susirūpinimą, nes šaknis gydomas migrenos galvos skausmo prevencijai. “Butterbur” papildai, identifikuojami kaip “pirolizidino neturintys”, yra geriausi vartojami. Jei bettterbur vartojamas daugiau nei šešias savaites iš eilės per metus, siekiant išvengti galimo toksiškumo, reikia vartoti pirolizidiną. Produktas, neturintis pirolizidino alkaloidų, nebūtinai turi šalutinį poveikį. Kepenų pažeidimas gali atsirasti dėl šių aktyvintų pirolizidino alkaloidų kaupimosi kepenyse, gerybinių ir piktybinių navikų pavidalu.

Šalutiniai poveikiai

Butterbur gali būti vartojamas medicinoje kaip alkoholio pagrindo tinktūra, žolelių arbata ar tabletes. Tešla ir tinktūros nerekomenduojama, nes rūgštus skonis yra nemalonus. Geriausias būdas vartoti butterbur tabletę ar kapsulę, nes tai lengvai ištirpsta skrandyje be nemalonaus kartumo skonio.

Kontraindikacijos

Remiantis Amerikos botanikos tarybos duomenimis, butterbur medicininis poveikis yra šaknyje esančių bitų degustingų sudedamųjų dalių petazinas ir izo-petazinas. Dabartiniuose butterbur tyrinėjimuose daugiausia dėmesio skiriama žolelių naudai, nes daugelyje rinkoje parduodamų žolių yra pirolizidinų. Labiausiai paplitęs butterbur tablečių vartojimo šalutinis poveikis yra dėl jo karčių sudedamųjų dalių. Šie šalutiniai reiškiniai yra burpavimas, pykinimas ir skrandžio skausmas. Mokslininkai pranešė apie retas, ilgalaikes alergines odos reakcijas, susijusias su ilgalaikiu butterbur vartojimu. Dar daugiau neįprastų – iki šiol pranešta tik trijuose atvejuose – yra padidėjęs kepenų žymenys asmenims, vartojantiems butterburą ilgą laiką. Kiekvienu atveju kepenų žymekliai grįžo įprastai po to, kai buvo nutrauktas vaistinio preparato vartojimas. Ilgalaikio butterbur vartojimo reikia kepenų funkcijos tyrimų. Padidėjusi nepageidaujamo poveikio rizika atsiranda žmonėms, kurie piktnaudžiauja alkoholiu ir kuriems yra pakenkta kepenų funkcijai.

Butterbur vartojimas nėščioms ir slaugančioms moterims nebuvo tirtas ir jis yra kontraindikuotas. Tas pats pasakytina apie vaikus iki 12 metų ir moterims, kurios gali pastoti.